Převzato z databáze Tamtam - Anopress

Články dle data: 6. 10. | 7. 10. | 9. 10 | happening | 10. 10. | 11. 10. | 12. 10. | 13. 10. | 14. 10. | 16. 10.

10. 10.Zdroj: Lidové noviny
Datum: 10.10.2000
Název: Stovkám knihoven hrozí příští rok izolace
Podtitulek: V roce 2001 se zřejmé zpomalí také rozvoj přístupu knihoven k internetu
Ročník: 13
Číslo: 236
Autor: Marcel Kabát
Str.: 23
Rubrika: Kultura
Oblast: Tisk celostátní
Identifikace: LN20001010000092

Text:
Veřejné knihovny chtějí tento týden upozornit na své nové služby, ale také na nebezpečí, které jim hrozí.
PRAHA - Až stovky knihoven v menších obcích může podle Svazu knihovníků a informačních pracovníků (SKIP) v roce 2001 potkat totální umrtvení, některé dokonce zánik.
Reforma veřejné správy a plánované úspory totiž v příštím roce znemožní okresním knihovnám poskytovat odbornou i technickou pomoc knihovnám v malých obcích. V současnosti knihovníci v okresních městech pomáhají svým kolegům v obcích například doplňovat fondy a uskutečňovat meziknihovní výměny titulů.
"Důsledkem nových rozpočtových pravidel bude úplný rozklad systému veřejných knihoven v České republice," tvrdí předseda SKIP PhDr. Vít Richter. Knihovny zřizované obcemi sice mohou nadále existovat, jejich čtenáři se však budou muset spokojit pouze s tituly, které jsou fyzicky na místě. Tato nabídka často není příliš rozsáhlá.
Úprava, která fungování výměn a dalších regionálních funkcí opět umožní, začne platit až v roce 2002. Přechodné období přitom podle SKIP není nijak vyřešeno. "Ze strany ministerstva vnitra slyšíme zatím jen sliby," říká Vít Richter. "Ty nám však nestačí k tomu, abychom mohli například prodloužit smlouvy odborníkům, kteří se o regionální funkce starají."
Knihovny chtějí ukázat moderní tvář
Navzdory potížím se knihovníci přinejmenším tento týden snaží působit také optimisticky. Téměř dvě stovky knihoven v České republice chtějí oslovit veřejnost prostřednictvím včera zahájené týdenní akce. V rámci Týdne knihoven nabízejí kulturní a vzdělávací programy, ale například také amnestie výpůjček nebo přihlášení nových čtenářů zdarma.
Cílem knihovníků je mimo jiné také změnit představu o knihovnách jako místech, kde lze najít jen ohmatanou Vlastu Javořickou. Kromě půjčování knih totiž veřejné knihovny stále častěji nabízejí i přístup k Internetu a využívání elektronických informačních databází. Do konce roku 2000 budou k Internetu připojeny knihovny ve více než pěti stech obcí. Postupem času by diky veřejným knihovnám mělo získat přístup k síti devadesát procent občanů České republiky.
Na rychlejší rozvoj není
Internetové terminály veřejných knihoven by se podle knihovníků rozhodně neměly stát nekalou konkurencí internetových kaváren. "Zejména v menších obcích internetové kavárny ani nejsou," říká ředitel Městské knihovny v Děčíně a člen
výkonného výboru SKIP Ladislav Zoubek. "Ve veřejných knihovnách je navíc přístup k Internetu vždy nějakým způsobem regulován."
Například v Městské knihovně v Praze je tak přistup čtenáře k internetu omezen na jednu hodinu týdně, jinde se zase za využití internetu platí zvláštní částka nad rámec běžného čtenářského poplatku.
V některých veřejných knihovnách se otevírá možnost internetové komunikace i pro nevidomé a slabozraké. Tuto službu nabízejí například městské knihovny v Třebíči, Ostravě či Praze.
Rychlejšímu rozvoji veřejného přístupu k Internetu příští rok patrně zabrání plánované škrty v rozpočtu ministerstva kultury - program Veřejné informační služby knihoven, v roce 2000 dotovaný částkou 30 milionů, nemá v roce 2001 dostat ani korunu.
Marcel Kabát

Fotografie: Happeningem začal včera v pražské městské knihovně Týden knihoven Foto LN - Pavel WellnerZdroj: Olomoucký den
Datum: 10.10.2000
Název: Hříšní čtenáři mohou využít amnestii
Autor: moť
Str.: 13
Rubrika: Kultura
Oblast: Severní Morava
Identifikace: WO20001010000034

Text:
REGION (moť) - Amnestie, v tomto případě ovšem čtenářská, čeká na klienty řady knihoven na střední Moravě. V rámci probíhajícího Týdne knihoven totiž mnohé z těchto institucí nabídly čtenářům možnost vrátit bez postihu tituly, u kterých uplynula výpůjční doba. "Nejde ale jen o amnestii. Ta je určena spíš pro zlobivější čtenáře. Pro ty hodné máme připraveny další věci," s úsměvem dodala ředitelka Okresní knihovny v Olomouci Lenka Prucková. Olomoučané mají příležitost až do 15. října zajít si třeba na poslechový večer Kapitoly z dějin hudby, čtvrteční literární kavárnu s Milanem Kozelkou a Tomášem Koudelou, prohlédnout si některou z výstav (např. Počítače a my, K historii Olomouce, Knihovna v Owensboro) nebo si i zasoutěžit. Registrovaní čtenáři mají navíc denně hodinu práce na internetu zdarma. Podle Pruckové je aktivita sloužící ke zviditelnění knihoven prospěšná, ale zázraky od ní nečekají. "Na druhou stranu je vidět, že obdobné akce zabírají. Protože naše knihovna je i kulturní památkou, zapojili jsme se třeba nedávno do Dnů evropského dědictví a lidé si mohli bezplatně prohlédnout budovu i vyzkoušet některé z našich služeb. Po skončení ,dnů` se nám v krátké době přihlásilo sto dvacet nových čtenářů," řekla ředitelka. "Těžko říci, zda týden přinese zvýšení zájmu. Je ale nepochybné, že zájem lidí o služby knihoven roste," dodala ředitelka Městské knihovny Šumperk Zdeňka Daňková. Důvodů prý může být mnoho, mezi jinými kupříkladu stále se zvyšující ceny knih či zpřístupnění moderních technologií v knihovnách. V Šumperku připravují do 15. října pro v této době přihlášené nové čtenáře slosování o knihy a na čtvrtek také zpřístupnění internetového pracoviště pro nevidomé. V Městské knihovně v Lipníku nad Bečvou pak termín "týdne" propojili s oslavami 130 let od založení čtenářského a pěveckého sboru Lípa. Dnes ve 12 hodin se koná vernisáž výstavy 130 let knihovnictví na Lipnicku, na kterou naváže divadelní představení členů Městského divadla Zlín.Zdroj: Hanácký a středomoravský den
Datum: 10.10.2000
Název: Hříšní čtenáři mohou využít amnestii
Autor: moť
Str.: 13
Rubrika: Kultura
Oblast: Severní Morava
Identifikace: WH20001010000038

Text:
REGION (moť) - Amnestie, v tomto případě ovšem čtenářská, čeká na klienty řady knihoven na střední Moravě. V rámci probíhajícího Týdne knihoven totiž mnohé z těchto institucí nabídly čtenářům možnost vrátit bez postihu tituly, u kterých uplynula výpůjční doba. "Nejde ale jen o amnestii. Ta je určena spíš pro zlobivější čtenáře. Pro ty hodné máme připraveny další věci," s úsměvem dodala ředitelka Okresní knihovny v Olomouci Lenka Prucková. Olomoučané mají příležitost až do 15. října zajít si třeba na poslechový večer Kapitoly z dějin hudby, čtvrteční literární kavárnu s Milanem Kozelkou a Tomášem Koudelou, prohlédnout si některou z výstav (např. Počítače a my, K historii Olomouce, Knihovna v Owensboro) nebo si i zasoutěžit. Registrovaní čtenáři mají navíc denně hodinu práce na internetu zdarma. Podle Pruckové je aktivita sloužící ke zviditelnění knihoven prospěšná, ale zázraky od ní nečekají. "Na druhou stranu je vidět, že obdobné akce zabírají. Protože naše knihovna je i kulturní památkou, zapojili jsme se třeba nedávno do Dnů evropského dědictví a lidé si mohli bezplatně prohlédnout budovu i vyzkoušet některé z našich služeb. Po skončení ,dnů` se nám v krátké době přihlásilo sto dvacet nových čtenářů," řekla ředitelka. "Těžko říci, zda týden přinese zvýšení zájmu. Je ale nepochybné, že zájem lidí o služby knihoven roste," dodala ředitelka Městské knihovny Šumperk Zdeňka Daňková. Důvodů prý může být mnoho, mezi jinými kupříkladu stále se zvyšující ceny knih či zpřístupnění moderních technologií v knihovnách. V Šumperku připravují do 15. října pro v této době přihlášené nové čtenáře slosování o knihy a na čtvrtek také zpřístupnění internetového pracoviště pro nevidomé. V Městské knihovně v Lipníku nad Bečvou pak termín "týdne" propojili s oslavami 130 let od založení čtenářského a pěveckého sboru Lípa. Dnes ve 12 hodin se koná vernisáž výstavy 130 let knihovnictví na Lipnicku, na kterou naváže divadelní představení členů Městského divadla Zlín.Zdroj: Deník Směr
Datum: 10.10.2000
Název: V rámci Týdne knihoven je připravena mimo jiné i výstava zajímavostí z fondů Okresní knihovny v Teplicích
Podtitulek: TÝDEN KNIHOVEN / Internet je pro zájemce k dispozici zdarma, ale podle ředitelky Slunéčkové je dobré se předem objednat
Autor: ILONA SVOBODOVÁ
Str.: 06
Oblast: Severní Čechy
Identifikace: ST20001010000006

Text:
TEPLICE - Tradiční Týden knihoven začal včera také v Okresní knihovně v Teplicích. Důvod, proč se podobné akce konají vysvětlila ředitelka zařízení PhDr. Ivana Slunéčková následovně: "Knihovny chtějí svými akcemi, soustředěnými v tomto týdnu, připoutat na sebe pozornost nejen svých čtenářů, ale i těch, kteří do těchto veřejných zařízení ještě nenašli cestu. Chtějí upozornit na to, že se výrazně mění jejich podoba i služby a že knihovny už nejsou jen místem, kde si lze zapůjčit knihu pro chvíle odpočinku, ale že se stávají moderními informačními institucemi."
Teplická knihovna připravila pro tento týden tři stěžejní akce. Dny otevřených dveří, Výstavu zajímavostí z fondů Okresní knihovny v Teplicích a akce Děti s rodiči a rodiče s dětmi u internetu.
"Denně, v 10 hodin a v 15 hodin budou připraveni pracovníci knihovny, aby zájemce o prohlídku provedli obdivuhodnou budovou centrální knihovny," přibližuje jednotlivé akce ředitelka Slunéčková. "Jedná se o nádhernou budovu, která byla postavena v roce 1876 v Lipové ulici."
Kromě prohlídky budou návštěvníkům poskytnuty informace o všech službách. Dny otevřených dveří se budou konat rovněž na všech pobočkách okresní knihovny, vždy jeden den v týdnu.
V sále okresní knihovny bude denně od 10 do 18 hodin zpřístupněna výstava knih, hudebnin a časopisů z fondů knihovny. "Zájemci zde naleznou knihy s nejstarším a zatím nejnovějším přírůstkovým číslem, staré publikace o zdejším regionu, knihy v krásných kožených vazbách, unikátní dary věnované knihovně, různá vydání týchž knih v průběhu století, nejmenší a naopak největší knihu ve fondu, vzácné notové partitury a další zajímavosti," vypočítává vystavené unikáty Slunéčková.
V průběhu Týdne knihoven umožní okresní knihovna zdarma setkání generací při práci s internetem. Cílem je podle PhDr. Slunéčkové přivést k tomuto informačnímu zdroji další uživatele a dát šanci straně jedné či druhé ukázat, o co se jedná. "Doporučujeme zájemcům, aby si předem rezervovali čas u internetu. Osobně, nebo telefonicky," uzavřela ředitelka knihovny.

[V L T A V A + P N P R E S S + L A B E]
Zdroj: Právo
Datum: 10.10.2000
Název: Týden knihoven
Ročník: 10
Číslo: 236
Autor: Petra Mášová
Str.: 02
Rubrika: Zpravodajství
Oblast: Tisk celostátní
Identifikace: PR20001010000015

Text:
Fotografie:
Týden knihoven zahájili včera knihovníci z celé České republiky soutěžemi v pražské městské knihovně. Akci pořádá Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR a do letošního čtvrtého ročníku se zapojilo 197 knihoven. Některé z nich zpřístupni nové prostory, jiné pak představí moderní služby. Mezi tradiční akce patří i dny otevřených dveří, přihlašováni nových čtenářů zdarma, amnestie penále, burzy vyřazených knih či programy pro děti.
Foto ČTK-Petra Mášová
Zdroj: Noviny Vysočiny
Datum: 10.10.2000
Název: Nejlepší knihovníci oceněni na radnici
Podtitulek: AKCE / Téměř ve všech městech mohou zapomnětliví čtenáři tento týden využít amnestie.
Str.: 06
Oblast: Východní Čechy
Identifikace: VV20001010000008

Text:
Havlíčkův Brod - Osmnáct nejlepších knihovníků, kteří zabezpečují chod knihoven v menších obcích, dnes dopoledne převezme na staré radnici ocenění za svou práci.
Tento slavnostní akt je součástí celorepublikového Týdne knihoven, jež začal včera v Praze hromadným happeningem. Knihovnice Jihlavského kraje se jej zúčastnily v hojném počtu a jejich poznávacím znamením byly červené puntíkaté šátky, které si loni oblékly v Brodě při dětském dnu věnovaném Ferdovi Mravencovi. Do konce tohoto týdne vyhlásily téměř všechny větší knihovny amnestii pro zapomnětlivé čtenáře. Ten, kdo má doma vypůjčenou knihu neúměrně dlouhou dobu, má nyní jedinečnou příležitost ji bez sankčních poplatků vrátit. Zároveň většina knihoven nabízí v těchto dnech registraci nových čtenářů zdarma a levnější přístup na internet. Vyhlášeny jsou Dny otevřených dveří doprovázené výstavami a řadou soutěží věnovaných dětem. Téměř ve všech městech a větších obcích knihovny připravily pro návštěvníky překvapení.
[V L T A V A + P N P R E S S + L A B E]Zdroj: Ústecký deník
Datum: 10.10.2000
Název: Týden knihoven chce změnit nečtenáře ve čtenáře
Podtitulek: EXKURZE / Ve vědecké části se konají dvakrát denně, od 10 a od 16 hodin
Autor: sv
Str.: 06
Oblast: Severní Čechy
Identifikace: SU20001010000004

Text:
ÚSTÍ NAD LABEM - Přilákat nečtenáře je cílem včera zahájeného Týdne knihoven, do nějž se zapojila i Státní vědecká knihovna v Ústí nad Labem. Mezi nejzajímavější akce by měly patřit každodenní exkurze ve vědecké části Státní knihovny, konají se vždy dvakrát denně, a sice v 10.00 a v 16.00 hodin. Týden knihoven bude určen i učitelům a žákům základních škol a víceletých gymnázií. Ve čtvrtek 12. října by se měli seznámit s tím, kolik informací lze čerpat z fondu dětského oddělení ústecké knihovny.
Možnost seznámit se s českou databází Anopressu (novinové a časopisecké články tuzemských novin a časopisů) i zahraničními databázemi dnes budou mít i zástupci státní správy a samosprávy města Ústí nad Labem, kteří jsou do knihovny zváni na 14. a 16. hodinu. Ředitel knihovny Ing. Aleš Brožek jim ukáže i výsledky projektu pro romskou komunitu nazvaného Vyměňte si příběhy, který se uskutečnil pouze ve třech knihovnách České republiky.
Celý týden se návštěvníci knihovny mohou těšit z výstavky faksimilií, fondem, který je ozdobou zdejší knihovny.
sv
[V L T A V A + P N P R E S S + L A B E]Zdroj: Dnešní Jablonecko
Datum: 10.10.2000
Název: Týden knihoven v okrese
Autor: pet
Str.: 08
Oblast: Severní Čechy
Identifikace: SJ20001010000024

Text:
V rámci Týdne knihoven (9. - 15. října) pořádají i knihovny v jabloneckém okrese doprovodné akce:

MĚSTSKÁ KNIHOVNA V JABLONCI -
Dnes a 12. 10. od 10.00 do 11.00 seznámení s internetem v multimediálním oddělení, 11. 10. den otevřených dveří, 13. 10. internet zdarma. Zároveň probíhá soutěž pro děti a mládež "Poznej svoje město" a anketa čtenářů. Zachovány jsou i
nejoblíbenější součásti Týdne knihoven - Dny odpuštění (opozdilci mohou vrátit knihy bez poplatků) a registrace nových čtenářů zdarma.

MĚSTSKÁ KNIHOVNA V TANVALDĚ
pořádá dny otevřených dveří po celý týden až do pátku, stejně tak seznamování s internetem, jakož i jeho užívání zdarma (15 minut). Ani zde nechybí Dny odpuštění, registrace zdarma a soutěž pro mladé čtenáře. Navíc si zde můžete prohlédnout výstavu výtvarných prací mentálně postižených dívek a žen SK Sluníčko z Jabloneckých Pasek.
pet
[V L T A V A + P N P R E S S + L A B E]Zdroj: Českolipský deník
Datum: 10.10.2000
Název: V městské knihovně probíhá týden internetu zdarma
Podtitulek: CELOSTÁTNÍ AKCE / Pro návštěvníky otevírají pracovníci MK dveře dokořán a zvou je na prohlídku celého objektu
Autor: EVA MARKGRAFOVÁ
Str.: 09
Oblast: Severní Čechy
Identifikace: SC20001010000039

Text:
ČESKÁ LÍPA - Do celostátní akce Týden knihoven, který včera začal a potrvá až do 15. října, se zapojila i českolipská městská knihovna na náměstí T.G. Masaryka.
"Již po čtvrté tuto akci vyhlásil v ČR Svaz knihovníků a informačních pracovníků, aby knihovny na sebe upozornily a to jak své zřizovatele a sponzory tak současné i potencionální uživatele," uvedla včera ředitelka městské knihovny dr. Dana Kroulíková a prozradila, co všechno v rámci Týdne knihoven připravili pro Českolipany. "Týden internetu zdarma pro přihlášené čtenáře knihovny, zatímco ostatní veřejnost zaplatí během těchto šesti dnů za hodinu internetu 40 Kč. Kromě toho nabízíme všem zájemcům prohlídku objektu a možnost podrobného seznámení s poskytovanými službami."
V této souvislosti zdůraznila, že dnešní knihovna už není pouze místem, kde si můžeme půjčit rekreační čtení, ale především instituce, kde jsou k dispozici moderní informační technologie včetně přístupu do mezinárodní počítačové sítě. "Přestože v oblasti zábavy a rekreace ducha čelíme obrovské konkurenci, i naši knihovnu navštěvuje stále větší počet lidí a zvyšuje se zájem o využívání knihovních fondů." Důvody rostoucího zájmu jsou podle ředitelky v podstatě dva. "Knihy jsou poměrně drahé a kupovat beletrii kvůli jednomu přečtení je pro mnohé tak trochu luxus. Do knihoven však nepřicházejí pouze čtenáři se zájmem o oddechovou literaturu, ale čím dál častěji také pro studijní a populárně naučnou literaturu, jejíž nabídka je právě v knihovnách poměrně rozsáhlá."
Obecně pak podle Kroulíkové platí, že knihovny patří k významným nástrojům, jimiž stát potažmo obec v roli zřizovatele naplňují požadavek všeobecné dostupnosti informací zakotvený v Listině lidských práv a svobod, neboť veřejnosti umožňují levný přístup k nejširší možné škále informačních zdrojů.

[V L T A V A + P N P R E S S + L A B E]Zdroj: Českokrumlovské listy
Datum: 10.10.2000
Název: Je třeba neváhat, amnestie pro čtenáře platí jen pár dní
Podtitulek: TÝDEN KNIHOVEN / Dnes do Městské knihovny v Č. Krumlově přijde fotograf Michal Tůma.
Autor: ZUZANA KYSELOVÁ
Str.: 14
Oblast: Jižní Čechy
Identifikace: JK20001010000014

Text:
Amnestie ohledně poplatků za upomínky a zaregistrování nových čtenářů nyní stále platí v městských a obecních knihovnách našeho regionu.
Ve většině míst ale pouze do pátku, neboť se tak děje v rámci celostátní akce Týden knihoven. Ten je kromě denního provozu knihoven spojen i s bezplatným či levnějším využitím Internetu, jehož stránkami mohou brouzdat i nezaregistrovaní zájemci. Českokrumlovská knihovna navíc dnes od 17 h v oddělení pro dospělé čtenáře nabízí povídání s fotografem Michalem Tůmou o nedávno vydané publikaci o Českém Krumlově. Knihovna v Horní Plané se dnes od 18 h otevře veřejnosti (spíše ženám) Malým večerním posezením, které se bude točit kolem ztuhlých svalů a jejich bolestí. Na besedu je totiž pozvána masérka Jitka Zabilková. S Oficiálním informačním systémem Č. Krumlova a regionu je možné se seznamovat v Kaplici, Benešově nad Černou a v Loučovicích.
V Kaplici je po celý týden rovněž ke zhlédnutí výstavka o hostech knihovny, v dětském oddělení je připravena soutěž Pohádky bratří Grimmů. Na výstavu nových knih je možné zavítat do Loučovic, ve Větřní děti soutěží v kreslení obálky své oblíbené knihy.

[V L T A V A + P N P R E S S + L A B E]


Zdroj: Orlické noviny
Datum: 10.10.2000
Název: Se starosty obcí budou knihovníci diskutovat o rozvoji Lanškrounska
Podtitulek: TÝDEN KNIHOVEN / V dětském oddělení v Králíkách vystavují osm desítek draků, letohradské knihovnice si dají dostaveníčko se zvířátky, dětmi a veterinářem.
Str.: 07
Oblast: Východní Čechy
Identifikace: VO20001010000012

Text:
Do některých knihoven mohou přijít zapomnětlivci bez obav, neboť v souvislosti s propagační akcí Týden knihoven vyhlásili amnestii za upomínané knihy. Knihovnice však připravily také besedy, výstavy nebo pořady pro děti.

Králíky - Všem začátečníkům a zkušeným brouzdalům poskytne knihovna po celý týden 30 minut internetu zdarma. "Dále připravujeme anketu na téma četba a knihovna koncipovanou jak pro čtenáře, tak pro nečtenáře," říká ředitelka knihovny Ivana Marečková. V dětském oddělení je vystaveno 80 draků, které vyrobili rodiče s dětmi za pomoci učitelek z mateřské školy.

Lanškroun - V programové nabídce knihovnického týdne se objevují tradiční věci, které se osvědčily - čtenářská amnestie, průkaz bez zaplacení řádného zápisného, informační lekce pro lanškrounské školy a soutěže pro děti. Mladší se mohou těšit na kolo štěstí a pro starší přichystaly knihovnice hádanky, testy a doplňovačky. Ve středu knihovna otevře pro celou rodinu obě půjčovny. Ti, kteří splní zadání, si odnesou malou knižní pozornost. Stálá burza knih rozšíří otevírací dobu prodeje vyřazených knih. Ve čtvrtek odpoledne se setkají knihovníci se starosty okolních obcí, v nichž jsou střediskové knihovny. Hovořit se bude o dalších možnostech rozvoje v souvislosti s regionem Lanškrounsko.

Letohrad - Nedělní vernisáž za účasti Milana Uhdeho zahájila další knihovnický týden na zámku. V úterý se v divadelní vinárně sejdou příznivci vojenské historie, kteří budou moci pohovořit s bývalými letci RAF. Knihovnice si daly dostaveníčko se zvířátky, s dětmi a veterinářem ve čtvrtek v 16 hodin. Nápaditou čtrnáctidenní nabídku zakončí sobotní setkání s kouzelníkem. Podle slov ředitelky Alexandry Hauzrové poplatky za prodlení neodpouštějí, protože neplní účel.

Česká Třebová - Městská knihovna vyhlásila výtvarnou soutěž na téma moje oblíbená kniha, pozvala školáky na besedy a také zde platí amnestie.

Vysoké Mýto - Ředitel Jan Havel potvrdil amnestii čtenářů. Včera a dnes připravili pro nejmenší Veselé pohádky Michaila Bulatova. Ve čtvrtek pozvou žáky a studenty do knihovny, kde jim předvedou možnosti získávání informací.

Choceň - Knihovna se zaměří na práci s dětmi. Součástí jsou knihovnické lekce pro žáky a studenty o literatuře přímo ve školách doplněné výstavkami knižních novinek.

Jablonné n. O. - Ve zdejší knihovně nabídli v tomto týdnu zájemcům možnost získat čtenářský průkaz na letošní rok bez zaplacení registračního poplatku. Nejen ve vyhrazenou dobu, ale i každé dopoledne bude k dispozici internet. Oficiálně zítra bude vyhlášena pro děti výtvarná soutěž, která je rozdělena do dvou kategorií. Děti od první do čtvrté třídy mají malovat na téma Má nejmilejší hračka, pro starší školáky do devítky bylo zvoleno téma Naše město. Soutěž bude vyhodnocena 2. dubna a obrázky pak vystaveny v prostorách dětského oddělení.

Žamberk - Knihovna uspořádá pro gymnazisty knihovnické lekce, ústavu sociální péče na Žampachu při této příležitosti daruje vyřazené knížky. V současnosti se už knihovna intenzivně připravuje na přestěhování do nových prostor, které ji čeká na jaře.
[V L T A V A + P N P R E S S + L A B E]Zdroj: Právo
Datum: 10.10.2000
Název: Městská knihovna v Pelhřimově otevírá oddělení zvukových knih
Ročník: 10
Číslo: 236
Autor: Jana Černochová
Str.: 13
Rubrika: Jižní Čechy
Oblast: Tisk celostátní
Identifikace: PR20001010010058

Text:
S novinkou přichází Městská knihovna v Pelhřimově, která v rámci celostátní akce Týden knihoven otevře ve středu nové oddělení zvukových knih pro nevidomé a slabozraké. Kromě toho pořádá ještě celou řadu dalších akcí.

"Pro založení oddělení zvukových knih jsme se rozhodli proto, abychom vyšli vstříc lidem se zrakovým handicapem a rozšířili tak naše služby i tímto směrem. Podařilo se nám to s pomocí grantu Ministerstva kultury, které na projekt přispělo 35 tisíci Kč," informovala Právo pracovnice pelhřimovské knihovny Nella Slavíková. Pelhřimovská knihovna navázala spolupráci s Macanovou knihovnou v Praze, odkud získala prvních 70 titulů. "Vybírali jsme z oblasti beletrie, životopisy, cestopisy a knihy zaměřené na historická fakta," vyjádřila se k rozsahu nabídky Slavíková. Zvukové knihy pro nevidomé budou půjčovány zdarma na základě vydané čtenářské přihlášky. "Než ale vypíšeme čtenářskou legitimaci, budeme chtít předložit i potvrzení od očního lékaře nebo průkaz mimořádných výhod ZTP/P. Zvukové knihy totiž budeme půjčovat výhradně lidem se zrakovým handicapem," zdůraznila Slavíková. Vysvětlila, že výroba těchto knih je finančně nákladná a autorský zákon právě proto, že jsou určené zdravotně postiženým, zvukové knihy osvobodil od autorských poplatků, aby se náklady ještě nezvyšovaly. Z dalších akcí, které se v městské knihovně uskuteční, Slavíková upozornila na středeční dopolední besedu spisovatelky Heleny Longinové s dětmi z pelhřimovských základních škol. "Odpoledne ve 14 hodin se pak uskuteční slavnostní křest spisovatelčiných dvou nových knih Sladká chuť hořkého medu a Navštívila jste již Bahamy, milostivá paní?, který bude spojen s autogramiádou. Ve čtvrtek dopoledne se pracovníci knihovny chtějí věnovat seniorům a ukázat jim, jak se pracuje na internetu. Odpoledne od 15 hodin začne v dětském oddělení pohádkový karneval a soutěže. V 19 hodin přijde vyprávět Jan Tomšíček o svém putování Afrikou na kole. "Po celý týden vydáváme zdarma roční čtenářské legitimace, zapomnětlivci mohou vrátit knihy bez účtování penále. Připravili jsme také výstavku o šestnáctiletém působení naší knihovny v soukromém objektu v Palackého ulici, odkud bychom se měli příští rok odstěhovat do prostor v majetku města," vyzdvihla Slavíková ještě některé z mimořádných akcí Týdne knihoven v Pelhřimově.

Jana Černochová

Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 10.10.2000
Název: krátce
Ročník: 11
Číslo: 236
Autor: vob
Str.: 05 - Střední Čechy
Rubrika: NYMBURSKO
Oblast: Tisk celostátní
Identifikace: MF20001010050039

Text:
Záchranáři mají novou sanitku

Nymburk (vob) - Nový vůz Volkswagen mají k dispozici pracovnici Záchranné služby okresu Nymburk. Na nákup automobilu, který je náhradou za vůz zničený při červencové nehodě, dostala záchranná služba zvláštní dotaci ve výši 1,2 milionu korun. Vozový park by měl do konce roku rozšířit ještě nový mercedes za téměř 2,5 milionu korun.

V Lysé začínají zemědělské výstavy

Lysá nad Labem (vob) - Výstavy Zemědělec a Náš chov začínají ve čtvrtek 12. října v Lysé nad Labem. V areálu výstaviště bude pro návštěvníky až do neděle 15. října připraven bohatý zábavný i odborný program. Tématem bude například chov nejrůznějších zvířat, výroba domácích vín, poprava zeleniny k uskladněni nebo podzimní péče o zahradu. Výstava bude otevřena od 9 do 18 hodin, v neděli od 9 do 17 hodin.

Týden knihoven začal i v Nymburce

Nymburk (vob) - Výstavu fotografii Jana Řehounka nazvanou Starý Nymburk, bezplatné surfování po Internetu a soutěž Znáš svoje město pro žáky základních škol připravila nymburská knihovna v rámci Týdne knihoven, který začal včera. Přístupný je také kabinet Bohumila Hrabala, kde si mohou návštěvnici prohlédnout dokumentaci o činnosti Klubu čtenářů Bohumila Hrabala.
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 10.10.2000
Název: Týden knihoven nabízí i letos bohatý program
Ročník: 11
Číslo: 236
Autor: jum
Str.: 04 - Střední Čechy
Rubrika: Kladensko
Oblast: Tisk celostátní
Identifikace: MF20001010050018

Text:
Kladno (jum) - Registraci zdarma, odpuštění sankcí dlužníkům, besedy se spisovateli, soutěže, internet zdarma a den otevřených dveří nabízí od pondělí do soboty pracovníci Státní vědecké knihovny v Kladně. Společně s ostatními městskými, okresními či státními vědeckými knihovnami v republice si tak připomenou už čtvrtý ročník akce Týden knihoven. "Knihovny jsou nejnavštěvovanější a nejdostupnější kulturní zařízeni. Lidé u nás už nejen čtou nebo si půjčuji knížky, ale mohou si vypůjčit kazety, CD či videokazety nebo pracovat na internetu. Proto už o nich nehovoříme jako o čtenářích ale jako o uživatelích. Jejich počet a návštěvnost každoročně stoupá," uvedla ředitelka Státní vědecké knihovny v Kladně Jiřina Bínová. Už v pondělí byla v dětských odděleních knihovny odstartována soutěž Zapiš své kamarády, která má děti více přilákat ke knížkám a do knihovny. "Je to úplně nová soutěž, která potrvá měsíc a je zaměřena na podporu dětských čtenářů. Během té doby musí každý ze soutěžících přečíst minimálně deset knih a získat alespoň jednoho nového kamaráda, který se do knihovny zapíše," naznačila pravidla Miroslava Frolíková. Vítěze soutěže vyhlásí a odmění pracovníci knihovny na Mikuláše. Jiní soutěžící, kteří se přihlásili do 4. ročníku soutěže Nepiš do šuplíku, se dozví výsledky už ve středu odpoledne. "Letos nám své práce poslalo celkem 53 soutěžících, což je asi o dvacet lidí více než loni. Byli jsme mile překvapeni, že kromě soutěžících z Kladenská se jí zúčastnily i děti či mladí lidé z Kutné Hory, Jablonce nad Nisou či Oráčova. Kromě povídek a poezie o kamarádství a lásce se mezi pracemi objevila například i sci-fi povídka," řekla Frolíková. Akci kladenských knihovníků i letos tradičně doplní besedy spisovatelů. Dnes si do škol přijedou povídat autorka knihy Bota jménem Melichar Jana Knitlová a Rudolf Čechura, který napsal Maxipsa Fíka. Zítra představí svou práci žákům základních a středních škol Ilona Borská, Ivan Binar, Ivo Štuka a Helena Haškovcová. Zájemci se mohou do knihovny vypravit i ve středu, přestože obvykle právě tento den bývají půjčovny zavřené. Pracovníci knihovny jim ukážou nejen všechny prostory, ale zdarma je pustí i k internetu. Bezplatné školeni na internetu a dalších informačních technologiích si mohou užít během celého týdne i maminky a tatínkové na mateřské dovolené. Pracovnici knihovny dokonce slibují, že se jim během práce u počítače o jejich děti postarají.

Fotografie: MAFA - JAN HROUDA
Slánská galerie Ikaros vystavuje obrazy Jana ŠkorkyZdroj: ZN Zemské noviny
Datum: 10.10.2000
Název: Děti budou malovat v Kutné Hoře
Ročník: 10
Číslo: 236
Autor: (fp)
Str.: 09
Rubrika: Praha a okolí
Oblast: Tisk celostátní
Identifikace: Z120001010000067

Text:

DNES SE OČEKÁVÁ

Po včerejším Dnu otevřených dveří pokračuje dnes v Městské knihovně v Kutné Hoře dětskou malířskou soutěží nazvanou Malý Picasso program k Týdnu knihoven 2000. Úkolem dětí bude obrázkem vyjádřit například představu o životě eskymáků. Akci Týden knihoven 2000 vyhlásil Svaz knihovníků a informačních pracovníků.
Zdroj: Slovo
Datum: 10.10.2000
Název: Děti budou malovat v Kutné Hoře
Ročník: 92
Číslo: 236
Autor: (fp)
Str.: 09
Rubrika: Praha a okolí
Oblast: Tisk celostátní
Identifikace: S120001010000064

Text:

DNES SE OČEKÁVÁ

Po včerejším Dnu otevřených dveří pokračuje dnes v Městské knihovně v Kutné Hoře dětskou malířskou soutěží nazvanou Malý Picasso program k Týdnu knihoven 2000. Úkolem dětí bude obrázkem vyjádřit například představu o životě eskymáků. Akci Týden knihoven 2000 vyhlásil Svaz knihovníků a informačních pracovníků.
Zdroj: Klatovský deník
Datum: 10.10.2000
Název: Týden knihoven přináší změny
Autor: la
Str.: 14
Oblast: Západní Čechy
Identifikace: ZL20001010000014

Text:
KLATOVY - V rámci Týdne knihoven mají v klatovské městské knihovně, počínaje včerejším dnem, nově zavedený systém ve vypůjčování knih - elektronický výpůjční protokol. Jak nás informovala ředitelka knihovny Zdeňka Buršíková, klasické knižní lístky nahradí systém čárového kódu.
Tento systém se zároveň objeví také v čítárně i ve studovně.
"Jediný problém, který nás trápí, je nasnímání knih, jež mají naši čtenáři vypůjčené. Proto budeme rádi, když nám je sem přinesou, abychom je mohli nasnímat do počítače," nabádá Zdeňka Buršíková.(la)

[V L T A V A + P N P R E S S + L A B E]Zdroj: Listy Prachaticka
Datum: 10.10.2000
Název: Vítěz v Člověče, nezlob se! získal čokoládovou medaili
Podtitulek: TURNAJ / Do čtvrtka tohoto týdne se při oblíbené hře vystřídají všechny děti z mateřských škol ve Vimperku. Soutěž se koná při příležitosti Týdne knihoven a děti budou i odměněny.
Autor: KATEŘINA ŠŤASTNÁ
Str.: 13
Oblast: Jižní Čechy
Identifikace: JP20001010000003

Text:
Vimperk - Turnaj ve hře "Člověče, nezlob se!" si včera dopoledne rozdaly děti z Mateřské školy 1. máje ve Vimperku. Ten pro ně přichystaly pracovnice dětského oddělení při příležitosti Týdne knihoven.
Turnaje v této oblíbené hře nejen u dětí se budou konat až do čtvrtka tohoto týdne. V dětském oddělení knihovny se tak vystřídají všechny mateřské školy z Vimperka. "Každý vítěz ze skupiny dostane čokoládovou medaili, pro ostatní máme připravené tašky s malými dárečky," vysvětlila Eva Buryanová z dětského oddělení s tím, že v pondělí se soutěže zúčastnilo osmnáct předškoláků, kteří byli u šesti herních plánů rozděleni do skupin po třech.
"Podle nadšení dětí lze soudit, že se jim tato akce líbila," poznamenala knihovnice Eva Buryanová.

[V L T A V A + P N P R E S S + L A B E]Zdroj: Listy Písecka
Datum: 10.10.2000
Název: TÝDEN KNIHOVEN
Str.: 13
Oblast: Jižní Čechy
Identifikace: JI20001010000007

Text:
TÝDEN KNIHOVEN
BESEDA na téma Bali - ostrov bohů a lidí s Josefem Šindelářem, doplněná o videoprojekci, začíná dnes v 16 hod. v klubovně knihovny.

ZÍTRA vyhlašuje knihovna amnestii sankčních poplatků, bezplatný zápis nových členů a poloviční poplatek za půjčení CD nosičů.

PO CELÝ TÝDEN burza knih a v 1. poschodí výstava na téma Evropská unie.

[V L T A V A + P N P R E S S + L A B E]Zdroj: Listy Jindřichohradecka
Datum: 10.10.2000
Název: Co jste připravili pro čtenáře?
Podtitulek: ANKETA / Knihovny v J. Hradci a Třeboni udělují v rámci Týdne knihoven 2000 nepořádníkům "amnestie".
Autor: JIŘÍ KUBÁT
Str.: 13
Oblast: Jižní Čechy
Identifikace: JH20001010000010

Text:
Celý tento týden nabízí veřejné knihovny svým čtenářům v rámci "Týdne knihoven 2000" služby navíc. Zeptali jsme se na Jindřichohradecku v některých z nich, co pro své čtenáře připravily.

Vlasta Petrová, ředitelka Městské knihovny v Třeboni: Celý tento týden budou všem "hříšníkům" a zapomnětlivým čtenářům odpouštěny pokuty a v dětském oddělení se malí čtenáři mohou zapsat do knihovny zdarma na celý rok. Přímo v knihovně se čtenáři mohou zúčastnit ankety, ve které odpoví na otázku, zda mají v dnešní době knihy význam.


Jana Hladíková, zástupkyně ředitelky Městské knihovny v J. Hradci: Celý týden nabízíme také amnestii pro zapomnětlivé čtenáře, pro děti jsme v dětském oddělení připravili mnoho soutěžních kvízů, dětští čtenáři mají také přístup na internet zdarma po dobu jedné hodiny. Dospělým čtenářům umožníme hledat na internetu 30 minut za 10 korun. Uskuteční se také loutkové představení pro děti a "kinder burza".


Zdenka Chadimová, ředitelka Městské knihovny v Dačicích: Čtenáři mohou zdarma vyhledávat v databance zpravodajských agentur společnosti Anopress. Amnestie pro čtenáře připraveny nejsou. V oddělení pro dospělé se mohou čtenáři formou ankety vyjádřit, jak hodnotí úroveň služeb knihovny, pro děti je určena soutěž ve znalostech o Evropské unii "Cesta do Bruselu".

[V L T A V A + P N P R E S S + L A B E]Zdroj: Českobudějovické listy
Datum: 10.10.2000
Název: Foto
Autor: Foto: ČTK-Petra Mášová
Str.: 02
Oblast: Jižní Čechy
Identifikace: CB20001010000012

Text:
Soutěží o ideálního knihovníka v pražské městské knihovně zahájili včera knihovníci z celé ČR celostátní Týden knihoven. Akci pořádá Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR a do letošního čtvrtého ročníku se zapojilo 197 knihoven.
Fotografie: ČTK-Petra Mášová
[V L T A V A + P N P R E S S + L A B E]Zdroj: Krkonošské noviny
Datum: 10.10.2000
Název: Besedy v rámci akce Týden knihoven
Str.: 07
Oblast: Východní Čechy
Identifikace: VT20001010000013

Text:
Turnov - Včera byl zahájen IV. ročník celostátní propagační akce Týden knihoven, který v rámci republiky letos zaštítil ministr kultury Pavel Dostál.
Městská knihovna Antonína Marka bude mít po celou dobu otevřené dveře pro každého, právě tak, jako pět dalších v turnovských školách. Ve středu dopoledne v městské přivítají spisovatele Vojtěcha Steklače a ve čtvrtek tu bude setkání vypravěčů z Českého ráje. Rytíře krásného slova přijede povzbudit spisovatelka Marie Kubátová a pracovníci Českého rozhlasu. Hosté se zúčastní též besedy se čtenáři.
[V L T A V A + P N P R E S S + L A B E]Zdroj: Noviny Svitavska
Datum: 10.10.2000
Název: Knihovny lákají čtenáře výhodami a akcemi
Podtitulek: TÝDEN / Včera začala celostátní akce, při níž pracovníci odpouštějí sankční poplatky. Mezi knižními svazky se zabydlí také výtvarná díla.
Str.: 07
Oblast:
Identifikace: VS20001010000012

Text:
Svitavy - Počtvrté se knihovny v našem okrese připojují k republikové akci vyhlašované Svazem knihovníků a informačních pracovníků ČR nazvané Týden knihoven.

Surfujte zadarmo
V těchto dnech zdarma registrují nové čtenáře a odpouštějí sankční poplatky za pozdní vrácení knih. V zařízeních napojených na internet mohou příchozí surfovat bez placení. Akce potrvá až do neděle.
Okresní knihovna ve Svitavách nabízí přístup do databází Anopress s plnými texty českých celostátních deníků, regionálních periodik, časopisů, encyklopedií i referenčních příruček, a EBSCO, což je databáze společenských, humanitních a lékařských věd v angličtině. Ve čtvrtek v 15 hodin se mohou zájemci zúčastnit školení pro začátečníky v práci s internetem, pro děti je připravena anketa na téma "Kniha, která se mi líbí".

Výstava i besedy
V Litomyšli včera zahájili výstavu dobrodružné literatury "Čtení pod lavice", která potrvá do konce října. Besedě se spisovatelkou knih pro děti a mládež Ivonou Březinovou je určen dnešek. Ve čtvrtek přijedou Jan Vítek, autor knihy Krajinou severovýchodních Čech a Karel Kábrt z vydavatelství Oftis v Ústí nad Orlicí. Podle pracovnic knihovny je tradiční součástí "týdne" amnestie od čtenářských poplatků. Upozorňují, že pouze poplatek za třetí upomínku zůstává v platnosti.

Nejen koláže z listí
V knihovně Ladislava z Boskovic v Moravské Třebové prezentují dílo výtvarníka Filipa Dvorského. Dnes se uskuteční beseda "Když se děti učí číst" s učitelkou Marií Trtílkovou, zaměřená na zvládání českého jazyka, techniky čtení a psaní. Je určena rodičům dyslektických dětí. Zítra si děti budou moci vyzkoušet svůj um při výrobě koláží z listí.

Pravidelně provázejí

Poličská knihovna rozšířila v tomto týdnu program exkurzí po výpůjčních místnostech. Pořádá je pravidelně každý týden, nikoliv však denně, jako tomu výjimečně bude tentokrát, právě v rámci Týdne knihoven. Mládež se v jejich průběhu dozví něco o knize jako takové, ale seznámí se také se systémem výpůjček, s prací v síti internet nebo všemi dalšími službami, které knihovny svým čtenářům nabízejí. Pracovnice poličské knihovny také uspořádaly výstavu výtvarných prací dětí z obou poličských základních škol a zvláštní školy. Včera školu Na Lukách a Masarykovu školu navštívil spisovatel a ilustrátor dětských knih Petr Čukanič.
[V L T A V A + P N P R E S S + L A B E]Zdroj: Noviny Náchodska
Datum: 10.10.2000
Název: Tento týden není knihovna otevřena pouze pro čtenáře
Podtitulek: AKTUÁLNĚ / Pro děti je připraveno pohádkové odpoledne se strašidly; čtenářům, kteří nedodrželi výpůjční lhůty, budou prominuty upomínací poplatky.
Autor: MARIE SOBOTKOVÁ
Str.: 06
Oblast: Východní Čechy
Identifikace: VN20001010000007

Text:
Náchod - Zdejší městská knihovna připravila vedle své obvyklé činnosti nabídku programu pro Týden knihoven.

Pro dětské návštěvníky
Celá řada akcí je připravena pro děti. Dnes od 15.30 do 17.30 hod. jsou zvány do druhého poschodí na pohádkové odpoledne se strašidly a čarodějem Harry Potterem, na zítřek v 9.30 a v 10.30 hod. je připraveno pro mateřské školy i děti s maminkami loutkové představení Pohádka o skřítku Racochejlovi. A Namaluj si knihovnu svých snů je název programu pro mladé výtvarníky, kteří si ve čtvrtek průběžně od 12 do 17 hodin mohou přijít ztvárnit svou představu o podobě nového dětského oddělení knihovny, kam by rádi chodili. Nejlepší práce budou vystaveny.

Knihovnické strašidlo
Knihovna dále vyhlašuje soutěž O nejlepší knihovnické strašidlo. Soutěže se mohou zúčastnit všichni s hravou poetickou duší, ať je jim sedm nebo sedmdesát let. Úkolem je namalovat, ušít nebo vyrobit jinou technikou strašidlo, které podle představ autora přebývá v knihovně, dát mu jméno, napsat jeho charakteristiku a přinést nejpozději do 30. listopadu do druhého poschodí knihovny. Všechna díla budou v knihovně vystavena. Autoři nejhezčích strašidel budou pozváni do knihovny na "strašidelný" večírek s překvapením.

Amnestie pro zapomnětlivé
Od včerejška až do soboty trvá amnestie pro zapomnětlivé čtenáře; všem, kteří nedodrželi výpůjční lhůty a vrátí "dlouhodobě" půjčené knihy, časopisy a další materiály, budou prominuty upomínací poplatky. Ve studovně knihovny byl díky získanému grantu Ministerstva kultury ČR realizován projekt "Internet bezdrátově", který umožňuje klientům knihovny kvalitní přístup do světové internetové sítě.

Nejen půjčování knížek
Týden knihoven je celostátně vyhlašovaná akce a koná se již počtvrté. Proč? Proto, aby na sebe knihovny ještě více upozornily širokou veřejnost, zřizovatele, sponzory a média všeho druhu. Aby se ti, kteří v knihovně nikdy nebyli, dozvěděli, že dnešní veřejná knihovna už není jen místem půjčování knížek, ale stává se i moderní informační institucí.
MARIE SOBOTKOVÁ
[V L T A V A + P N P R E S S + L A B E]Zdroj: Hradecké noviny
Datum: 10.10.2000
Název: Týden knihoven začal burzou za pár korun
Str.: 04
Oblast: Východní Čechy
Identifikace: HK20001010000040

Text:
Jičín - Včera se ve vstupní hale městské knihovny otevřela burza knih. Jí začala celá řada programů, které tato instituce pro Týden knihoven připravila.
Takřka 450 publikací širokého žánrového rozpětí od pohádek po detektivky láká především cenou, která se pohybuje od 5 do 15 korun.
"Máme zcela přeplněné sklady, a tak se musíme čas od času titulů, které jsou ve více exemplářích, zbavit. Neznáme lepší způsob, než je nabídnout našim čtenářům," řekla ředitelka knihovny Lidmila Košťálová. Vzhledem k tomu, že každý návštěvník musí projít kolem pultu s knihami, mají zde stále plno zájemců.
Kupují děti, ale prvními zájemci hned ráno bylo několik učitelů. Největší zájem je o detektivky, ale Branaldův Dědeček automobil byl rovněž prodán takřka okamžitě. Burza potrvá do soboty.
[V L T A V A + P N P R E S S + L A B E]Zdroj: Hradecké noviny
Datum: 10.10.2000
Název: Foto
Autor: Foto
Str.: 04
Oblast: Východní Čechy
Identifikace: HK20001010000032

Text:
V hale Městské knihovny Jičín byla otevřena burza. Bez povšimnutí ji neminuli ani malí čtenáři (zprava) Daniel Kalfeřt a David Konečný. Na problematiku knihoven má od 9. do 15. října upozornit Týden knihoven, v jehož rámci se chystají různé akce.
[V L T A V A + P N P R E S S + L A B E]
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 10.10.2000
Název: TÝDEN KNIHOVEN
Ročník: 11
Číslo: 236
Str.: 01 - Severní Čechy
Rubrika: Titulní strana
Oblast: Tisk celostátní
Identifikace: MF20001010060002

Text:
V rámci týdne knihoven, který včera začal i na severu Čech, čtenáři mohou nahlédnout i do zákulisí Státní vědecké knihovny v Ústí nad Labem
Fotografie: MAFA IVETA PALYOVÁZdroj: Listy Strakonicka
Datum: 10.10.2000
Název: Čtenáři v Blatné si zakládají knihu slupkou i tisícovkou
Podtitulek: TÝDEN KNIHOVEN / Do konce týdne probíhá soutěž K čemu mne inspirovala kniha. Zájemci se můžou přihlásit s výtvarnými nebo jinými pracemi ještě do konce tohoto týdne.
Autor: DAGMAR DIVIŠOVÁ
Str.: 14
Oblast: Jižní Čechy
Identifikace: JS20001010000014

Text:
Blatná - Místní lidová knihovna pořádá v tomto týdnu několik zajímavých akcí.
V prostorách chodby se koná výstava o téměř stoleté historii Blatenské knihovny. Její počátek je datován na 24. února 1901 a prvním knihovníkem byl Josef Siblík. Zajímavostí výstavy je vitrína, ve které jsou vystavené věci, se kterými si čtenáři zakládají knihy. Mezi exponáty nechybí slupka od salámu, nůžky, hřebínek, ale i pravá a nefalšovaná tisícikoruna.
Dnes se v rámci Týdne knihoven uskuteční zájezd nazvaný Po stopách Jindřicha Šimona Baara. Účastníci zájezdu zavítají na Chodsko, konkrétně do Domažlic a Klenčí. Podle slov ředitelky knihovny Marie Pazderové je o zájezd mimořádný zájem. "Je to již druhý tematický zájezd. Loni jsme jeli po stopách Klostermana," dodala ředitelka.
Celý týden v knihovně probíhají přednášky pro studenty a žáky základních i mateřských škol. Probíhá zde také soutěž K čemu mne inspirovala kniha. Zájemci se můžou přihlásit s výtvarnými nebo jinými pracemi ještě do konce týdne.

[V L T A V A + P N P R E S S + L A B E]Zdroj: Listy Strakonicka
Datum: 10.10.2000
Název: Aktuality a zajímavosti na stránkách tisku z okresu
Podtitulek: TÝDEN KNIHOVEN / Mezi exponáty najdeme i Katovický zpravodaj nebo Ave z Lomečku.
Autor: MARTA HESSOVÁ
Str.: 13
Oblast: Jižní Čechy
Identifikace: JS20001010000002

Text:
Strakonice - V rámci Týdne knihoven byla včera zahájena v oddělení pro dospělé Šmidingerovy knihovny výstava časopisů a tisku ze strakonického okresu. Najdeme zde i takové výtisky, které se nám běžně nedostanou do ruky, protože vycházejí v malých nákladech nebo jsou distribuovány jen malému okruhu čtenářů.
Mezi vystavenými exponáty je například Čtení pro lidi z Čestic, Katovický zpravodaj, Vodňanské noviny, Ave z Lomečku, Laurus (časopis studentů strakonického gymnázia), Kamarád (časopis dětského oddělení knihovny) nebo Ztuha (zpravodaj občanského sdružení Jihočeské matky). Najdeme v nich nejen aktuality a zajímavosti, ale i pohledy do historie, výpisy z kronik.
Výstava je doplněna základními informacemi o obcích, historii, památkách a počtu obyvatel. Zájemci z řad čtenářů i nečtenářů ji mohou zhlédnout vždy v půčovní době, to je v pondělí až pátek (kromě úterý) od 8 do 18 hodin a v sobotu od 8 do 12 hodin.

[V L T A V A + P N P R E S S + L A B E]Zdroj: Deník Lučan
Datum: 10.10.2000
Název: Foto
Autor: Foto DB: LADA KVAPILOVÁ
Str.: 09
Oblast: Severní Čechy
Identifikace: SZ20001010000041

Text:
TÝDEN KNIHOVEN. Sonja Jirsáková si prohlíží knihu, kterou si chce zakoupit v Městského knihovně Žatec v rámci probíhající akce Týden knihoven. Centrální knihovna nyní nabízí výprodej publikací a gramodesek, což však činí na požádání běžně i po celý rok. Tento týden mají čtenáři navíc možnost zasurfovat si na internetu prvních 15 minut zdarma.
Foto DB: LADA KVAPILOVÁ
[V L T A V A + P N P R E S S + L A B E]Zdroj: Právo
Datum: 10.10.2000
Název: Otevřeli novou expozici o Wolkerovi
Ročník: 10
Číslo: 236
Autor: Jiří Růžička
Str.: 13
Rubrika: Jižní Morava
Oblast: Tisk celostátní
Identifikace: PR20001010010087

Text:
Nově zřízená expozice věnovaná životu a dílu básníka Jiřího Wolkera byla otevřena v Muzeu Prostějovska v Prostějově.

Poslední expozice byla zrušena v listopadu 1998 kvůli rekonstrukci muzea. Podle historičky Muzea Prostějovska Marie Dokoupilové byla expozice již morálně zastaralá a nesla prvky ideového zaměření. Obnovení expozice si přitom návštěvníci muzea často vyžadovali a v zápiscích v návštěvní knize přibývalo výčitek od těch, kteří do Prostějova přijížděli právě kvůli wolkerovské expozici. "Expozice shrnuje dokumenty, fotografie, publikace, rukopisy a další předměty vztahující se k Wolkerovu odkazu. Některé měly své místo i v předchozích expozicích, některé vystavujeme zcela nově," uvedla Marie Dokoupilová. Mezi novinky patří například zrcadlo a kniha s vlastnoručním věnováním od Wolkera z pozůstalosti jeho poslední lásky Marie Koldové-Kubíčkové. V expozici je zařazen i posmrtný odlitek pravé ruky básníka, naopak jeho posmrtná maska sejmutá po převozu těla z Tatranské Polianky do Prostějova zůstává v depozitáři. První expozici připomínající život a dílo předčasně zesnulého prostějovského básníka otevřeli v prostějovském Městském muzeu v roce 1940. Přečkala dobu okupace a v létě roku 1945 byla reinstalována a slavnostně znovu otevřena 26. srpna. Další expozice vznikla v roce 1967 přebudováním Pamětní síně a vytvořením literárněhistorické expozice s názvem Jiří Wolker a jeho generace s využitím exponátů z bývalé pamětní síně, materiálů z básníkovy pozůstalosti uložených v tehdejším Okresním vlastivědném muzeu, a z dalších materiálů z literárněhistorického oddělení Moravského muzea v Brně, Památníku národního písemnictví v Praze a knihoven v Olomouci a v Praze. Expozice předcházející vznikla v roce 1980 pod názvem Jiří Wolker - život a dílo. Ta ukazovala životní osudy i tvorbu básníka v širších společenských a kulturních souvislostech. Na vybudování nynější expozice v muzeu přispěla prostějovská radnice z grantu na rozvoj místní kultury částkou vyšší než sto tisíc korun.

Jiří Růžička
Zdroj: Právo
Datum: 10.10.2000
Název: KRÁTCE
Ročník: 10
Číslo: 236
Autor: (ton, lín)
Str.: 13
Rubrika: Severní Čechy
Oblast: Tisk celostátní
Identifikace: PR20001010010077

Text:
ŽATEC - Žatecká radnice letos na Slavnostech chmele neprodělala. Třiačtyřicáté slavnosti přinesly městu zisk, a to především kvůli mimořádně vysoké návštěvnosti města chmele. Výtěžek z akce Žatečtí pravděpodobně vloží do příprav příštího ročníku dočesné.
(ton)

KOSTOMLATY - Týden knihoven zahájili o víkendu v Místní lidové knihovně v Kostomlatech pod Milešovku. Během něj se například seznámí děti z mateřské školy a prvního stupně základní školy seznámí s časopisem Rodinný CD-Romek, připravena jsou představení pro školní družinu, ve středu se v knihovně představí spisovatelka Martina Drijverová.

MOST - V Mostě žije podle statistiky Městského úřadu 69 305 obyvatel. V srpnu tu bylo uzavřeno 39 sňatků, naopak 19 manželství bylo rozvedeno. Do matriky bylo zapsáno 43 nových občánků.

LITVÍNOV - Litvínovští zastupitelé odmítli přispět na provoz K-centra v Mostě, které požádalo o 300 tisíc korun, protože do něj docházejí i toxikomani z Litvínovska. Naopak si ale radnice objedná od pracovníků centra zmapování patologických jevů v Litvínově.
(lín)
Zdroj: ZN Zemské noviny
Datum: 10.10.2000
Název: Úlevy čtenářům
Ročník: 10
Číslo: 236
Autor: (čtk)
Str.: 10
Rubrika: Střední Čechy
Oblast: Tisk celostátní
Identifikace: Z120001010000075

Text:

Kladno - Besedami se šesti spisovateli a vyhodnocením literární soutěže Nepište do šuplíku si Státní vědecká knihovna v Kladně od včerejška do 15. října připomene Týden knihoven. Součástí akce bude i amnestie pro čtenáře, jimž hrozí pokuta za překročení výpůjční lhůty, a bezplatná registrace nových čtenářů. Ředitelka knihovny Jiřina Bínová uvedla, že bezplatnou registraci knihovna vyhlašuje, aby zvýšila počet čtenářů z nynějších 8700 na 10 500.
Zdroj: Slovo
Datum: 10.10.2000
Název: Úlevy čtenářům
Ročník: 92
Číslo: 236
Autor: (čtk)
Str.: 10
Rubrika: Střední Čechy
Oblast: Tisk celostátní
Identifikace: S120001010000072

Text:

Kladno - Besedami se šesti spisovateli a vyhodnocením literární soutěže Nepište do šuplíku si Státní vědecká knihovna v Kladně od včerejška do 15. října připomene Týden knihoven. Součástí akce bude i amnestie pro čtenáře, jimž hrozí pokuta za překročení výpůjční lhůty, a bezplatná registrace nových čtenářů. Ředitelka knihovny Jiřina Bínová uvedla, že bezplatnou registraci knihovna vyhlašuje, aby zvýšila počet čtenářů z nynějších 8700 na 10 500.
Zdroj: Rokycanský deník
Datum: 10.10.2000
Název: Amnestie v knihovně
Podtitulek: AKCE/ Pro čtenáře nachystali Rokycanští i další zajímavé dárky
Autor: BOŽENA ŠOPEJSTALOVÁ
Str.: 15
Oblast: Západní Čechy
Identifikace: ZR20001010000019

Text:
ROKYCANY - Na tento týden vyhlásila Městská knihovna v Rokycanech amnestii. "Je to dárek pro méně pořádné čtenáře," se spikleneckým úsměvem prozradila ředitelka Ludmila Vyčichlová a dodala, že se nebudou vybírat poplatky za upomínky. Termín nebyl vybrán náhodou. Už počtvrté je totiž věnován celostátní akci pojmenované Týden knihoven. Rokycany se připojují. Právě dnes se od 10 hodin uskuteční burza vyřazených knih za pouhou pětikorunu. Zkrátka nepřijdou ani senioři. Od pondělí do soboty každý zájemce nad šedesát let získá zdarma třicet minut přístupu k informační síti internetu.

[V L T A V A + P N P R E S S + L A B E]Zdroj: Klatovský deník
Datum: 10.10.2000
Název: Foto
Autor: Foto VERONIKA LANGOVÁ
Str.: 14
Oblast: Západní Čechy
Identifikace: ZL20001010000016

Text:
V rámci týdne knihoven dochází od včera v klatovské městské knihovně ke změně ve vypůjčování knih, kdy knižní lístky nahradí čárový kód. Při jeho snímání z knihy jsme vyrušili pracovnici Janu Šelmátovou.
Foto VERONIKA LANGOVÁ
[V L T A V A + P N P R E S S + L A B E]Zdroj: Domažlický deník
Datum: 10.10.2000
Název: TÝDEN KNIHOVEN - DOMAŽLICE
Str.: 16
Oblast: Západní Čechy
Identifikace: ZD20001010000028

Text:
Pondělí-Pátek 9.-13. října
Amnestie (knihovnice nebudou vybírat pokuty za pozdní navrácení půjčených knih), zápis do knihovny zdarma, burza knih.

Úterý 10. října
Den otevřených dveří - prohlídka pracovišť s výkladem, od 9 do 12 a od 13 do 15.30 hodin internet zdarma, ve 14 hodin setkání se seniory. V 19.30 hodin ve vestibulu knihovny divadelní představení Divadla Dagmar z Karlových Varů - Tennessse Williams: American blues aneb Cosi nevysloveného.

Čtvrtek 12. října
Od 9 do 12 hodin internet zdarma. Ve vestibulu knihovny v 17 hodin 2. část přednášky PhDr. Jiřího Staňka na téma Česká literatura 1960-1970.

Soutěž pro děti
Výtvarná soutěž pro děti do 15 let s názvem Jak bych ilustroval svoji oblíbenou knížku.

Výstavy
V říjnu je v knihovně instalována výstava Ex libris Jiřího Pavlíka.

[V L T A V A + P N P R E S S + L A B E]Zdroj: Domažlický deník
Datum: 10.10.2000
Název: Knihovny připravují pro čtenáře amnestie
Podtitulek: ANKETA/ Jak se chováme ke knihám je název výstavy, která se koná v Holýšově
Autor: PETRA ODVODYOVÁ
Str.: 13
Oblast: Západní Čechy
Identifikace: ZD20001010000004

Text:
OKRES DOMAŽLICE - Domažlická knihovna B. Němcové není jedinou, která se od včerejšího dne zapojila do akce Týden knihoven. Jaké výhody mohou využít čtenáři v Horšovském Týně, ve Kdyni a dalších městských knihovnách, jsme se včera zeptali jejich kompetentních pracovníků.

Irena Hambeková, Kdyně:
Tentokrát pořádáme málo akcí. Knihovna se totiž připravuje na počítačovou databázi knih, a tak máme trochu jiné starosti. Čtenáři tedy mohou využít amnestii, neboli týden bez potíží, kdy nevybíráme pokuty za pozdní navrácení výpůjček, a pak ještě burzu knih a časopisů. Měli jsme v plánu besedu s domažlickými cestovateli, ale ti nám odjeli někam do Thajska, Číny a Laosu. Beseda se proto uskuteční později.

Miloslava Baxová, Horšovský Týn:
Čtenáři mají možnost využít amnestie, kdy si mohou vyřídit své resty a bezplatně přihlásit do knihovny. Budeme mít otevřeno denně a ve čtvrtek 12. října je pro každého zájemce patnáct minut na internetu zdarma. Zároveň probíhá bazar vyřazených knih.

Marie Gillová, Staňkov:
Amnestie se bude vztahovat pouze na lajdáky, kteří včas nevrátili knížky, ale pokud by se chtěl někdo přihlásit, nebude to zdarmo. Už tak je cena symbolická. Dále připravujeme besedy se žáky šestých tříd, pro které máme navíc anketu Jak jsem spokojený se službami knihovny. A velice úzce s knihovnou nyní spolupracuje družina při základní škole, která si nás vzala - dá se říci - pod svoji patronaci a pravidelně knihovnu zdobí.

Ladislava Fišerová, Holýšov:
Máme tradiční amnestii, kdy čtenáři neplatí pokuty, dětští čtenáři se mohou zapsat zdarma, pořádáme burzu vyřazených časopisů a besedy se žáky místní základní školy. Zároveň jsme připravili výstavku s názvem Jak se chováme ke knihám, kde jsme vystavili zničené knihy. Jedná se pouze o zlomek, kdybychom chtěli vystavit všechny, ani by se sem nevešly. Vracejí se nám docela dost poničené - pomalované, polité, stránky vytrhané, něco se snažíme slepit, ale musíme i vyřazovat.

[V L T A V A + P N P R E S S + L A B E]Zdroj: Chebský deník
Datum: 10.10.2000
Název: Foto
Autor: Foto MARTINA KUŽELOVÁ
Str.: 14
Oblast: Západní Čechy
Identifikace: ZC20001010000014

Text:
TÝDEN KNIHOVEN, který vyhlásil Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR již počtvrté, začal včera také v Okresní knihovně v Chebu. V jeho rámci se tu vedle veřejnosti již známých akcí (přihlášení do půjčoven zdarma či přístup široké veřejnosti k internetu zdarma) koná také akce "Pověste starosti na kolík", kterou knihovníci vybízejí děti i dospělé k sepsání svého názoru, připomínky či nápadu ke zlepšení jejich služeb. Hned první den se tu tak objevila psaníčka typu "Zkuste zařídit výtah", "Kdy už bude kartotéka na počítači?", "Vše je fajn, jen by to tu mohlo příjemněji vonět", "Kde je koš?", ale i "Sexu je dost v televizi, vyhoďte Párala a kupte hodnotné knihy!" Tyto i další si tu hned přečetl také Michal Straka z Chebu (na snímku).
Foto MARTINA KUŽELOVÁ
[V L T A V A + P N P R E S S + L A B E]


Zdroj: Listy Jindřichohradecka
Datum: 10.10.2000
Název: Knihovníci z okresu jedou pracovat do Lomnice
Podtitulek: POKROK / Počítače začínají udávat rytmus. Internet již není módní výstřelek.
Autor: MARCELA KŮRKOVÁ
Str.: 13
Oblast: Jižní Čechy
Identifikace: JH20001010000001

Text:
Lomnice nad Lužnicí - Knihovníci z profesionálních knihoven z celého okresu a starostové obcí a měst, v nichž tato zařízení sídlí, budou dnes rokovat v Lomnici nad Lužnicí. Pracovní setkání se odehraje přímo na půdě lomnické knihovny.
Účast zástupců obcí především z menších míst není podle lomnické knihovnice Anny Krausové samoúčelná. "Právě obce ovlivňují to, jakým způsobem bude knihovna vybavena. Starostové by rozhodně měli podporovat zautomatizování provozů a zavádění internetu," vysvětlila. I když Anna Krausová má již na krku důchodový věk, myšlením hravě konkuruje dnešní mladé "počítačové" generaci. Netají se obdivem nad tím, jak revoluční pokrok s rozvojem výpočetní techniky mezi regály s knihami přichází . . . "Osobně vítám především možnost napojení na katalog knih a objednání libovolného titulu," říká.
Lomnická knihovna, která se chystá na přechod na plně automatizovaný provoz, je též napojena na internet. Ten za asistence Anny Krausové hojně využívají zejména děti ze základní školy, která s knihovnou přímo sousedí. I ony stejně jako další občané mají po celý tento týden zajištěn na internet přístup zdarma.

[V L T A V A + P N P R E S S + L A B E]Zdroj: Listy Pelhřimovska
Datum: 10.10.2000
Název: DNEŠNÍ TIPY TÝDNE KNIHOVEN
Str.: 14
Oblast: Jižní Čechy
Identifikace: JE20001010000011

Text:
Městská knihovna Pacov
V 9.30 hodin se zde sejdou profesionální knihovníci okresu Pelhřimov a to za účasti představitelů města. Náplní setkání bude výměna zkušeností z jednotlivých měst. Dostane se také na prohlídku zámku, kde by v budoucnu měla knihovna sídlit.

[V L T A V A + P N P R E S S + L A B E]Zdroj: Českobudějovické listy
Datum: 10.10.2000
Název: Na internetu si lze povídat s knihovníkem
Podtitulek: NOVINKY / V pobočkách knihovny přibudou počítače a speciální programy. Zapomnětlivé čtenáře nejvíce potěší, že budou moci na webových stránkách sledovat stav svých výpůjček.
Autor: MARIKA KLIEROVÁ
Str.: 13
Oblast: Jižní Čechy
Identifikace: CB20001010000054

Text:
České Budějovice - Šest nových počítačů připojených na internet bude od dneška k dispozici návštěvníkům pobočky Státní vědecké knihovny v Lidické ulici (SVK).
V rámci právě probíhajícího Týdne knihoven se pracovníci SVK rozhodli vylepšit služby čtenářům. "Počítače s připojením na internet ve studovnách budou postupně odpojeny a nahrazeny počítači s rozšířeným přístupem k databázím," uvedl náměstek pro odborné služby Ivo Kareš. V knihovně Na Sadech přibyly počítače v dětském oddělení, kde byly nainstalovány výkonnější počítače a větší monitory, které umožní rychlejší a kvalitnější práci mimo jiné i slabozrakým, nevidomým i dětem s poruchami učení.
Dvě nové služby jsou přichystány také na nově upravených webových stránkách knihovny www.cbvk.cz. "Čtenáři mohou komunikovat s knihovníkem, který poskytuje informace na chatu, a to mezi 10.30 a 13. hodinou. Čtenáři si také budou moci průběžně zjišťovat stav svých výpůjček," dodal I. Kareš.

[V L T A V A + P N P R E S S + L A B E]Zdroj: Noviny Vysočiny
Datum: 10.10.2000
Název: NA TAPETĚ
Podtitulek: Internetu se nebojte, knih se nevzdejte
Autor: IVETA STEJSKALOVÁ
Str.: 06
Oblast: Východní Čechy
Identifikace: VV20001010000010

Text:
Všeobecné obavy knihovníků, knihkupců i nakladatelů, že dravý internet převálcuje knížky, se na štěstí nepotvrdily. Internet se sice dere kupředu bleskovou rychlostí, ale žádná z knihoven, která jej zahrnula do svých služeb čtenářům, úbytek výpůjček nezaznamenala. Ba naopak. Příznivci moderních počítačových technologií přijdou do knihovny kvůli internetu a ejhle, najednou zjistí, že je tedy i spousta jiných zajímavých věcí. Pravda, v rychlosti se internetu nedá nic upřít, rozšířil se do domácností mnohem rychleji než první ručně přepsané či tištěné knihy. Pro mnohé sice ještě představuje nákladnou investici, ale to samé platilo kdysi i o knihách a dnes už to opět platit začíná. A právě na tenhle fakt knihovny pružně zareagovaly a umožňují za přijatelný peníz přístup k internetu. Brouzdat po celosvětové síti je užitečné, ale počítač knížku nenahradí. Jen si zkuste zalézt s monitorem do postele a usnout nad ním nebo jej s sebou táhnout do čekárny k doktorce. Internetu se nebojte, ale knížek se nevzdávejte.

[V L T A V A + P N P R E S S + L A B E]Zdroj: Orlické noviny
Datum: 10.10.2000
Název: Cestovatel bude vyprávět o Africe
Str.: 07
Oblast: Východní Čechy
Identifikace: VO20001010000019

Text:
Dobruška - Besedu s choceňským cestovatelem Janem Tomšíčkem připravila na dnešní večer zdejší Městská knihovna. V prostorách Základní umělecké školy se budou moci zájemci dozvědět mnoho zajímavostí o "černém" kontinentu, uvidí řadu diapozitivů a seznámí se i s cestovatelovou knihou, jejíž název "Afrikou domů na kole" nese i tato přednáška. K půjčení je i v knihovně.
"Besedami zpestřujeme Týden knihoven pokaždé, jsme rádi, že se nám i letos podařilo sehnat zajímavého hosta," svěřila se ředitelka Marcela Poláčková. Začátek je naplánován na 19. hodinu.
[V L T A V A + P N P R E S S + L A B E]
Zdroj: Orlické noviny
Datum: 10.10.2000
Název: Nabízejí bezplatné služby a zvláštní programy
Podtitulek: TÝDEN KNIHOVEN / Poplatky za upomínky odpustí zapomnětlivým čtenářům v Dobrušce.
Str.: 07
Oblast: Východní Čechy
Identifikace: VO20001010000018

Text:
Rychnovsko - V týdnu věnovaném knihovnám mohou čtenáři využít některých bezplatných služeb a zvláštních programů.
Besedu se spisovatelem Luborem Faltejskem připravili pro školy pracovníci rychnovské knihovny. Nejen dospělí čtenáři mohou ve čtvrtek navštívit první ze tří přednášek Pavola Hlošky Ájurvédské léčebné techniky. Cyklus by měl zájemce seznámit s metodou, která pomůže ke spokojenému životu, uleví od běžných zdravotních potíží. Ve vamberské knihovně mohou děti zdarna využívat CD Romy.
"Zájemci, kteří se v tomto týdnu přihlásí, budou zaregistrováni bez poplatku," lákala nové čtenáře ředitelka Libuše Štréglová a dodala, že také nabízejí registraci dětem ve školách. V knihovně v Dobrušce mají návštěvníci zdarma prvních deset minut na internetu, bezplatně se půjčují CD Romy a registrují čtenáři, promíjejí zde také poplatky za upomínky.
[V L T A V A + P N P R E S S + L A B E]Zdroj: Noviny Náchodska
Datum: 10.10.2000
Název: Foto
Autor: FOTO: ARCHÍV
Str.: 06
Oblast: Východní Čechy
Identifikace: VN20001010000010

Text:
Knihovny jsou kulturní zařízení bez hranic; ilustrační snímek zachycuje jednu z návštěv broumovských knihovníků v Nové Rudě, kde se pracovníci obou knihoven setkali se slavným polským režisérem Andrzejem Wajdou (třetí zprava).
Fotografie: ARCHÍV
[V L T A V A + P N P R E S S + L A B E]Zdroj: Hradecké noviny
Datum: 10.10.2000
Název: Knihovny pomáhají uspokojovat poptávku po informacích
Podtitulek: NABÍDKA / Do celostátní propagační akce přispívají bohatým programem ve svých prostorách i mimo ně také zařízení měst a obcí královéhradeckého okresu.
Str.: 07
Oblast: Východní Čechy
Identifikace: VH20001010000011

Text:
Hradecko - Okresní knihovna ve všech svých půjčovnách na území města vyhlásila v rámci celostátního Týdne knihoven Týden otevřených dveří a s ním také "amnestii" na sankční poplatky pro ty, kteří ve dnech od 9. do 13. října vrátí vypůjčené tituly, byť to bylo po termínu.
V pátek 13. října od 17 hodin se v sále budovy v Tomkově ulici koná literární pořad z textů Roberta Fulghuma "Už hořela, když jsem si do ní lehal". Lidem vyššího věku je v hudebním oddělení určena akce "Senioři, nebojte se počítačů".
Místní knihovna v Černilově vyhlašuje čtenářskou soutěž pro žáky základní školy, pořádá besídku s předškoláky, při níž bude řeč o knížkách a počítačích, nezapomene ani na seniory, které ochotně zasvětí do tajů internetu. Do Městské knihovny v Nechanicích byli včera pozváni žáci 7. a 8. tříd ZŠ, dnes tam čekají prvňáčky. V novobydžovské městské knihovně ve středu pořádají Psí hrátky pro dětské čtenáře. Středoškoláci navštíví knihovnu v pátek, kdy tu pro ně bude připraven humorný výběr z textů Roberta Fulghuma "Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské škole".
Ve Smidarech ve středu pořádají soutěž pro žáky ZŠ "Poznej autora", ve čtvrtek budou v knihovně soutěžit děti z mateřinky. Smiřická knihovna ve dnech 9. až 12. října umožní zájemcům seznámit se s internetem. Ve středu organizuje výtvarné odpoledne pro mládež a v pátek literární soutěž. Z akcí Městské knihovny v Třebechovicích pod Orebem uvádíme aspoň dnešní besedu návštěvníků se zástupci města, středeční výtvarné odpoledne, čtvrteční návštěvu důchodců a invalidů a několik literárně historických vycházek na vrch Oreb s dětmi i dospělými.
Významnou událostí pro všestarskou knihovnu, která vznikla spojením knihovny obecní a školní, bude úterní zahájení počítačového provozu. Pro Místní knihovnu v Urbanicích bude letos neméně významným mezníkem zavedení internetu. Ukazuje se, že knihovny jako nejdostupnější veřejná zařízení pro všechny vrstvy obyvatelstva stále více pomáhají uspokojovat právo občanů na informace. Jsou klidným a kultivovaným místem setkávání lidí.
[V L T A V A + P N P R E S S + L A B E]Zdroj: Deník Směr
Datum: 10.10.2000
Název: KRÁTCE
Autor: ina,
Str.: 08
Oblast: Severní Čechy
Identifikace: ST20001010000015

Text:
DRAKIÁDU pro mrňata pořádá dnes od 10.30 hod. Občanské sdružení Nová Ves. Akce se uskuteční od 10.30 hod. před mateřským centrem Větrník.
ina

LÍSKULKA
v knižní podobě, soutěž v počítačovém pexesu, to vše dnes čeká na děti v Místní lidové knihovně Kostomlaty pod Milešovkou. Akce proběhne v rámci Týdne knihoven od 12.30 do 14 hodin.
ina

[V L T A V A + P N P R E S S + L A B E]
Zdroj: Příbramský deník
Datum: 10.10.2000
Název: Václav Chvál chce dál vnést prapor knihovnictví do třetího tisíciletí
Podtitulek: OSLAVA / Příbramské knihovnictví oslavilo stovku. Slavnostní večer se protáhl do rána.
Ročník: 09
Číslo: 236
Autor: fž
Str.: 03
Rubrika: Příbramsko
Oblast: Střední Čechy
Identifikace: ZM20001010000009

Text:
PŘÍBRAM - Knihovna Jana Drdy uspořádala 6. října, od sedmnácti hodin u příležitosti 100. výročí založení, slavnostní večer v Divadle Příbram. Večera se zúčastnili současní i minulí pracovníci knihovny, a významné osobnosti Příbramska. Pozvání přijal i syn spisovatele Jana Drdy, Petr Drda. Ostatní členové rodiny Drdových se nedostavili z důvodu rodinných oslav. Svůj projev na prknech, která znamenají svět přednesl ředitel knihovny Mgr. Václav Chvál, který mimo jiné řekl:"Chceme nést dál prapor příbramského knihovnictví, který zvedli naši předkové před sto lety." Dále promluvil přednosta Okresního úřadu Příbram Ing. Jaromír Volný, starosta Josef Vacek, poslankyně JUDr. Eva Dundáčková a senátor Ing. Zdeněk Vojíř. Poté zahráli petrovičtí ochotníci frašku Richarda Havelky Jawohl. "Původně jsme plánovali představení pohádky Jana Drdy Hrátky s čertem, ale protože několik protagonistů onemocnělo, nahradili jsme ji hrou petrovických ochotníků. Hra se všem moc líbila, bylo to oddechové a humorné představení," řekla Libuše Mlčochová z Knihovny Jana Drdy v Příbrami. Po skončení divadelního představení se všichni hosté odebrali do foyeru divadla, aby se zde zúčastnili rautu. Oslava trvala podle ředitele Chvála do ranních hodin a všichni pozvaní si měli o čem povídat. Knihovna Jana Drdy organizuje po celý rok různé akce."V únoru jsme pořádali jako každoročně Ples knihy, v dubnu proběhla ve Strži, ve spolupráci s Památníkem Karla Čapka, akce Pocta knize. Vyhlásili jsme literární soutěž Příbram Hanuše Jelínka. V současné době je vyhlášena soutěž pro děti Příbram mýma očima. Kromě toho, že vydáváme knihy současné české poezie, tak chceme do konce roku vydat rozsáhlý Slovník kulturních osobností Příbramska." Nyní probíhá týden knihoven. Knihovna Jana Drdy uspořádala v tomto týdnu výprodej knih - Knížka za kačku. Výprodej probíhá ve třetím patře hlavní budovy.


Zdroj: Kolínský deník
Datum: 10.10.2000
Název: Servis
Ročník: 09
Číslo: 236
Autor: ČTK
Str.: 07
Rubrika: Servis Kolínska
Oblast: Střední Čechy
Identifikace: VL20001010000019

POZVÁNÍ
Kolín: V městské knihovně se do 15. října koná Týden knihoven. Dnes na sídlišti od 9.00 hodin začíná lekce informatické výchovy, od 10.00 hodin literární pásmo "Pověsti Kolínska". Zítra se v budově městské knihovny v Husově ulici koná den otevřených dveří. Na sídlišti v oddělení pro děti od 9.00 a od 10.00 hodin se uskuteční literární pásmo ke vzniku Československa - 28. říjen.
Zdroj: Mělnický deník
Datum: 10.10.2000
Název: Seniory a děti naučí práci s internetem
Podtitulek: KNIHOVNA / V tomto týdnu mají lidé šanci zdarma se naučit, jak vytvořit vlastní web.
Ročník: 04
Číslo: 236
Autor: luc
Str.: 04
Rubrika: Mělnicko
Oblast: Střední Čechy
Identifikace: SE20001010000013

Text:
MĚLNÍK - Během tohoto týdne mohou senioři, děti a maminky na mateřské dovolené navštívit informační centrum mělnické okresní knihovny, kde je pracovnice centra naučí bezplatně pracovat s internetem. Knihovna se zařadila do celorepublikové akce Týden knihoven, která byla včera zahájena. "Pro netradiční zájemce o internet jsme zařadili práci s ním v našem infocentru knihovny zdarma. Všem poradíme, jak se s internetem a e-mailem pracuje," vysvětlila pracovnice informačního centra Helena Horáková, která spolu se svými kolegyněmi zájemcům předvede, jak si mohou vytvořit vlastní webovou stránku. Smysl celé akce spočívá i v přilákání nových čtenářů."Knihovna chce především upozornit na služby, které během roku poskytuje. Lidé si mohou chodit do infocentra knihovny za poplatek vyhledat na internetu potřebná data," dodala Horáková.
luc

Zdroj: Blesk
Datum: 10.10.2000
Název: Knihovna se ukáže
Ročník: 09
Číslo: 236
Autor: krk
Str.: 04
Rubrika: Čechy/ sever
Oblast: Tisk celostátní
Identifikace: BL20001010000049

Text:
ÚSTÍ NAD LABEM (krk) - Faksimile vzácných knih ze svého fondu předvede v tomto týdnu Státní vědecká knihovna v Ústí nad Labem. Soubor 150 historických publikací si budou zájemci moci prohlédnout v rámci týdne knihoven, jehož součástí budou v Ústí i exkurze nejen pro čtenáře, ale i pro zástupce městských institucí a pedagogy. Pro dříve narozené čtenáře bude mimo jiné připraveno školení na téma "Učíme se hledat v elektronickém katalogu".

Zdroj: Haló noviny
Datum: 10.10.2000
Název: Zklamaní klienti
Ročník: 10
Číslo: 236
Autor: ČTK, zr
Str.: 04
Rubrika: Zpravodajství
Oblast: Tisk celostátní
Identifikace: HA20001010000035

Text:
LIBEREC (ČTK, zr) -Každý třetí klient Státní vědecké knihovny v Liberci si nemůže vypůjčit požadovanou knihu a odchází s nepořízenou. Neustálé šetření totiž výrazně omezilo možnosti knihovny kupovat nové publikace. Knihovna, jejíž služby ročně využívá 200 000 lidí, funguje kvůli chybějícím penězům na provoz a mzdy jen čtyři dny v týdnu. Při příležitosti zahájení Týdne knihoven, to řekla ředitelka vědecké knihovny Věra Vohlídalová.