Nebojte se zkoušet, vždy je k dispozici tlačítko Úpravy --> Zpět, které stornuje naposledy provedenou operaci/operace (klávesová zkratka Ctrl+Z)
Poznámky pod čarou a vysvětlivky
Vkládání poznámek pod čarou/vysvětlivek lze díky Wordu zautomatizovat. Tedy: vy pouze vkládáte poznámky a Word zajistí vše ostatní.
Poznámka pod čarou versus vysvětlivka? Nemusíte si s tím lámat hlavu, Word umí snadno dělat z vysvětlivek poznámky pod čarou a naopak. Dokonce umí i prohodit poznámky za vysvětlivky a naopak. Všechny poznámky/vysvětlivky převedete: v horním menu vyberte Vložit --> Poznámka pod čarou, v dolní části nabídky vyberte Možnosti a v této nabídce Převést. Zvolte požadovanou volbu a potvrďte OK.
Jak vložit?
- na místo, kam chcete poznámku vložit, najeďte kurzorem.
- v horním menu vyberte Vložit --> Poznámka pod čarou
- zobrazí se nabídka, kde zvolíte, zda chcete vložit Poznámku nebo vysvětlivku. Další možností je vybrat značení: automatické je číslování, volitelně si můžete nastavit vlastní symboly.
- rozšířené možnosti nabízí rubrika Možnosti v dolní části nabídky.
Pro poznámky/vysvětlivky můžete nastavit typ číslování (abecední, římské číslice …), po jakém úseku se (mají vlastní nabídku) zobrazí (stránka, oddíl, celý text).
- Přidání potvrdíte kliknutím na OK
Poznámky můžete přidávat mezi již existující, Word si je sám přečísluje.
Jak se zobrazí?
Normální zobrazení: Poznámky/vysvětlivky se automaticky nezobrazí. Chcete-li je vidět, klikněte na Zobrazit --> Poznámky pod čarou. Poznámky se zobrazí ve vlastním okně v dolní části dokumentu. Mezi textem a poznámkami se pohybujete myší. Okno poznámek zavřete tlačítkem Zavřít v horní liště okna.
Souběžně s prohlížením poznámek se posunuje i text a naopak. Tento režim je ideální na závěrečnou kontrolu poznámek nebo pro případ, že poznámky vkládáte hromadně, po napsání dokumentu.
Stránky: Poznámky/vysvětlivky se zobrazují automaticky na konci stránky tak, jak budou zobrazeny při tisku.
V obou formátech můžete s poznámkami dále pracovat. Třeba převádět poznámky na vysvětlivky a naopak. Stačí poznámku/vysvětlivku označit (prosvítit) a kliknout na ni pravým tlačítkem myši. Z menu vyberte Převést … .
Jak smazat?
Stačí smazat číslo poznámky, automaticky se smaže i poznámka. Ostatní poznámky se přečíslují.
Jak upravovat?
Stejně jako ostatní text.
Zádrhel: poznámka pod čarou se občas zařadí na následující stránku po odkazu. Bohužel se s tím nedá nic dělat, prostě se to občas stane.
Číslování stránek
Čísla stránek vložíte:
- v horním menu vyberte Vložit --> Čísla stránek
- z nabídky vyberte umístění číslování (nahoře x dole, vpravo x vlevo x uprostřed) a pokud má být na první stránce jednička, tak zaškrtněte Zobrazit číslo na první stránce.
- rozšířené možnosti nabízí rubrika Formát: zde si můžete nastavit formát číslování (římské číslice, abecední …). V případě, že vytváříte strukturovaný dokument --> viz jedna z dalších lekcí, můžete si vedle čísel stránek zobrazit i názvy kapitol. Automaticky je nastaveno souvislé číslování dokumentu, nezávisle na oddílech. V předchozí lekci jsme vás naučili, jak nastavit samostatné číslování pro každý oddíl.
- Vložení číslování potvrdíte kliknutím na OK.
Jak číslování zrušit?
Kupodivu to není tak snadné jako vložení. Autoři programu s touto alternativou moc nepočítali.
Nejdříve musíte přejít do editovacího režimu záhlaví a zápatí: v horním menu vyberte Zobrazit --> Záhlaví a zápatí, nebo dvakrát klikněte myší na jakékoliv číslo stránky. Celé záhlaví a zápatí se zobrazí ve velkém rámečku,Poté poklepejte dvakrát přímo na číslo stránky, to se označí: tj. bude orámováno a prosvíceno, v tuto chvíli ho již můžete tlačítkem Delete smazat. Automaticky se zruší číslování celého dokumentu.
|
nejasnosti@ff.cuni.cz
SLOVNÍČEK:
poznámka pod čarou
bude zobrazena na konci stránky, na které je na ni odkaz
vysvětlivka
bude zobrazena na konci dokumentu
editovací režim záhlaví a zápatí
Záhlaví a zápatí je od ostatního textu odděleno. Editovat můžete buď text nebo záhlaví a zápatí.
|