Tisk   Tisk    Daidalos: Archiv | Knihovník a počítač | Word není jen psací stroj

Lekce I. - Základní nastavení editoru

připravuje: Zlata Houšková, Kaarolina Jonáková

Cílem seriálu "Word není jen psací stroj" není naučit vás základní práci s tímto textovým editorem, ale naopak vaši práci zdokonalit a usnadnit. A nejenom to, usnadnit také další práci s textem, např. převod do HTML, generování obsahu a celou řadu dalších možností.

Jaké jsou předpokládané vstupní znalosti?

  • umět psát ve Wordu jako na psacím stroji
  • umět uložit a vytisknout soubor
  • umět vybrat typ, řez a velikost písma
  • umět kopírovat a vkládat části textů
Umíte toto všechno a chtěli byste umět ještě víc? Nabízíme vám jednoduchého průvodce Wordem a jeho možnostmi. Naše lekce budou vycházet z verze programu Word 97. Postupně snad doplníme i verzi 95 a 2000. Zjistíte, že dělat některé úkony tak, jak si Word přeje, je jednak jednodušší, a také vám to usnadní další práci s textem.
Jsme pochopitelně připraveny odpovídat na vaše dotazy: nejasnosti@ff.cuni.cz.

KJ a ZH

Nastavení editoru

Na začátku si nastavte vlastní šablonu: tedy předem definujte výchozí nastavení editoru, které se uloží do paměti a nebudete je muset při každém otevření programu nastavovat.

Písmo: v menu vyberte položku Formát --> Písmo. Nastavte požadovaný typ, velikost ... písma a potvrďte kliknutím na Výchozí. Word se ještě jednou zeptá, zda to chcete opravdu udělat, což také potvrdíte kliknutím na Ano.

Ukládání: nastavit si můžete formát, ve kterém se budou všechny dokumenty ukládat. Je dobré ukládat dokumenty ve formátu, u kterého máte jistotu, že bude možné ho otevřít i v jiném/starším editoru. Proto ukládejte buď ve formátu RTF nebo ve formátu doc pro Word 6.0/95.

Výchozí formát nastavíte: v menu vyberte položku Nástroje --> Možnosti. Vyberte list Uložit. V části Ukládat soubory Word jako vyberte požadovaný formát.

Na tomto místě také nastavujete intervaly automatického ukládání (Automaticky uložit po X minutách). Průběžným automatickým ukládáním zabráníte ztrátě textu v v mnoha nemilých situacích, např. v případě, že zapomenete soubor uložit a počítač vám zatuhne při psaní, že náhle vypnou proud atp..

Jazyk: nastavení jazyku je významné zejména pro kontrolu pravopisu. Výchozí jazyk nastavíte takto: v horním menu vyberte Nástroje --> Jazyk --> Nastavit jazyk. Vyberte jazyk a klikněte na Výchozí. Chcete-li provést kontrolu v nějakém jiném jazyce, stačí stejným postupem přepnout, nenastavujete však "Výchozí", ale jen OK.

Panely nástrojů: jistě jste si všimli, že často používané funkce najdete nejen v menu, ale i jako ikonky na Panelech nástrojů. Těchto panelů je celkem asi 13, a můžete si je nastavit i dle vašich vlastních potřeb. Panel přidáte či odeberete kliknutím na Zobrazit --> Panely nástrojů. Standardně jsou zobrazeny panely Standardní (otevřít, uložit ...) a Formát (typ, velikost písma, zarovnávání ...). Podívejte se i na ostatní, mohou se hodit.

Nastavte si panel přesně podle vašich potřeb (třeba kombinaci několika panelů): klikněte na Zobrazit --> Panely nástrojů --> Vlastní. Klikněte na Nový a zvolte název nového panelu. Poté, co název potvrdíte, zobrazí se prázdný panel. Klikněte na Příkazy a požadované funkce přetáhněte myší na nový panel. Stejným způsobem přidáte novou funkci do stávajícího panelu.

Umístění panelů: panely nemusí nutně být jen na jednom místě, v horní části editoru. Panel uchopíte za dvojitou čáru vlevo na začátku nebo konci panelu a tažením myší ho umístíte, kam si přejete. Může být volně umístěn na ploše, nebo může být na kterékoliv straně editoru.

nejasnosti@ff.cuni.cz

SLOVNÍČEK:

Jak poznám, jestli mám Word 97?
Word 97 poznáte: v horním menu vyberte položku Nápověda --> O aplikaci Microsoft Word. Na první řádce je uvedena verze.

RTF
Rich Text Format
způsob ukládání dokumentů tak, aby byly snadno převoditelné mezi různými programy.

Příští lekce: Kontrola pravopisu a automatické opravy


Daidalos - hlavní stránka | daidalos@ff.cuni.cz