Tisk   Tisk    Daidalos: Archiv | Knihovník a počítač | Co je World Wide Web a jak na něj

Lekce V. - Co ještě umí prohlížeče

připravuje: Zlata Houšková, Kaarolina Jonáková

HISTORIE

Navštívili jste v minulých dnech zajímavou stránku a nemůžete si vzpomenout na adresu ani na to, jak jste se k ní dostali? Prohlížeče si to velmi přesně pamatují. Stačí otevřít okno Historie (= seznam navštívených stránek v podobě titulek+adresa), nejrychlejší je to klávesovou zkratkou Ctrl+H.

Jak vyhledávat v Historii.
Otevřete okno Historie (Ctrl+H). Zobrazí se přehled navštívených stránek.

V MSIE klikněte v horní části okna, pod titulkem Historie na tlačítko Hledat a zadejte hledaný termín. Zobrazí se přehled stránek, jejichž elektronická adresa nebo titulek obsahují hledané slovo.

V NN vyberte v horním menu Edit --> Search history list (Ctrl+F). Zobrazí se formulář, kde vyberete:
kde se má hledat (Title=titulek, Location=adresa, First visited=poprvé navštíveno, Last visited=naposledy navštíveno).
jak se má hledat (Contains=obsahuje, Doesn't contains=neobsahuje, Is=je, Isn't=není).
a vyplníte co se má hledat, tedy hledaný výraz.

Například Title Contains knihovna/Titulek obsahuje slovo knihovna.

Kliknutím na More přidáte další pole formuláře a můžete vyhledávací dotaz kombinovat.

Kolik dní zpátky si prohlížeč Historii zaznamenává? To si musíte nastavit. Jak?

MSIE: V horním menu vyberte položku Nástroje --> Možnosti sítě Internet. Otevře se nabídka možností. Na prvním listě (jmenuje se Obecné) najdete kolonku Historie. Do kolonky Kolik dní ponechat ve složce doplňte počet dní. Kliknutím na Vymazat historii všechny položky v historii vymažete.

NN: V horním menu vyberte položku Edit --> Preferences. Objeví se okno s nastavením programu. Vpravo dole, pod hlavičkou History najdete větu Pages in history expire after ... days/Stránky v Historii jsou platné ... dní. Do volného pole doplňte počet dní. Kliknutím na Clear History všechny položky v historii vymažete. Potvrďte kliknutím na OK.

NASTAVENÍ VSTUPNÍ STRÁNKY

Jak nastavit, aby se vám při spuštění prohlížeče otevřela vaše oblíbená stránka?

MSIE: V horním menu vyberte položku Nástroje --> Možnosti sítě Internet. Otevře se nabídka možností. Na prvním listě (jmenuje se Obecné) najdete kolonku Domovská stránka. Do kolonky Adresa vyplňte internetovskou adresu stránky, která se bude při spuštění programu otevírat. Máte-li v prohlížeči zrovna tuto stránku otevřenou, stačí kliknout na Použít aktuální Pokud chcete, aby se při spuštění neotevřela žádná stránka, klikněte na tlačítko Použít prázdnou.

NN: V horním menu vyberte položku Edit --> Preferences. Objeví se okno s nastavením programu. Vpravo dole pod hlavičkou Home Page najdete kolonku Location. Do volného pole doplňte počet dní. Kliknutím na Clear History všechny položky v historii vymažete. Potvrďte kliknutím na OK.

nejasnosti@ff.cuni.cz

SLOVNÍČEK:

list
jeden typ menu ve Windows, kde jsou položky rozděleny na listy. Knihovníkům by měly připomínat kartotéční lístky se záhlavím.

Příští lekce: Tipy (nejen) pro připojené modemem


Daidalos - hlavní stránka | daidalos@ff.cuni.cz