Tisk   Tisk    Daidalos: Archiv | Knihovník a počítač | Co je World Wide Web a jak na něj

Lekce III. - Záložky

připravuje: Zlata Houšková, Kaarolina Jonáková

Záložky v prohlížeči fungují na stejném principu jako v knize. Zaujme-li vás některá stránka, stačí "přidat" záložku. Chcete-li se později na tuto stránku vrátit, stačí vyhledat záložku a kliknout na ní.

Vytvořit záložku je prosté. Máte několik možností: kliknout na tlačítko Oblíbené/Bookmarks a vybrat Přidat k oblíbeným/Add bookmark. Místo těchto dvou kroků můžete použít klávesovou zkratku Ctrl+D. Poslední možnost je kliknout na pravé tlačítko myši a z menu vybrat Přidat k oblíbeným/Add bookmark. Jedním z uvedených postupů přidáte právě otevřenou stránku mezi záložky.

Jak se k záložkám později dostanete:

MSIE: Na hlavní liště klikněte na Oblíbené. V levé části okna prohlížeče se zobrazí seznam záložek, z nichž můžete vybírat kliknutím. U starších verzí MSIE se tento seznam objeví v trochu jiné podobě, ale funkce je stejná. Pokud vám tato lišta nevyhovuje, můžete využít rolovacího menu, které zobrazíte kliknutím na tlačítko Oblíbené v horním menu prohlížeče.

NN: klikněte na Bookmarks na liště (vedle pole, kam vepisujete internetovou adresu). Zobrazí se seznam vašich záložek, kde můžete vybírat jako v jakémkoliv menu.

Méně prosté je se v záložkách vyznat, zvláště když jich máte několik set. Proto je dobré záložky organizovat, to znamená uspořádat do složek.

Pro názornost: struktura může vypadat třeba takto: podívejte se na Kaarolininých více než šest set záložek.

Jak na organizaci záložek?

Microsoft Internet Explorer 3.0 (organizace záložek se u jednotlivých verzí Exploreru liší, proto uvádím tuto verzi i verzi novější)
Na navigační liště klikněte na tlačítko Oblíbené a vyberte Uspořádat oblíbené (Ctrl+B). Zobrazí se okno se seznamem vašich záložek. Novou složku vytvoříte klepnutím na tlačítko Vytvořit novou složku v pravém horním rohu okna. Klikněte na záložku a vyberte co s ní chcete udělat
přesunout do složky,
přejmenovat: název záložky se přebírá z titulku stránky, ten může být nepřesný, nebo pro vás nevyhovující,
odstranit,
otevřít v prohlížeči). Složky do sebe mohou být vnořeny (to znamená, že složka může obsahovat další složky). Práci se záložkami ukončíte kliknutím na tlačítko Zavřít.
Microsoft Internet Explorer 5.0 (novější verze)
Na navigační liště klikněte na tlačítko Oblíbené. V levé části okna prohlížeče se obrazí okno se seznamem vašich záložek. V horní části klikněte na tlačítko Uspořádat. Stejného výsledku dosáhnete, když vyberete v horním menu položku Oblíbené a kliknete na Uspořádat oblíbené položky.

Zobrazí se dialog. V pravé části najdete seznam záložek a v levé příkazy. Novou složku založíte kliknutím na tlačítko Vytvořit složku. Nová složka se automaticky zařadí do seznamu záložek, kam vepíšete její název.

Jak záložky přesunout do odpovídající složky? Klikněte na záložku, kterou chcete přesunout. Poté klikněte na tlačítko Přesunout do složky. Zobrazí se okno, kde vyberete složku, do které se má záložka přesunout. Záložky můžete také do složek přetáhnout myší (držíte levé tlačítko myši a táhnete).

Tlačítkem Odstranit smažete vybranou záložku a tlačítkem Přejmenovat ji přejmenujete.

Netscape Navigator
Na navigační liště klikněte na tlačítko Bookmarks a vyberte Edit Bookmarks/Upravit záložky (Ctrl+B). Zobrazí se okno se seznamem vašich záložek.
Novou složku založíte kliknutím na tlačítko File --> New Folder. Zobrazí se okno, kde vyplníte název složky a potvrdíte OK. Složky do sebe mohou být vnořeny (to znamená, že složka může obsahovat další složky). Záložky přesunujete kliknutím na záložku a přetažením myší (držíte levé tlačítko myši a táhnete) do příslušné složky.

Druhá možnost je kliknout na záložku, vyjmout ji kliknutím na tlačítko File --> Cut nebo klávesovou zkratkou Ctrl+X a vložením do cílové složky kliknutím na tlačítko File --> Paste nebo klávesovou zkratkou Ctrl+V.

Záložku přejmenujete a upravíte kliknutím na tlačítko File --> Bookmark Properties/Vlastnosti záložky nebo kliknutím na pravé tlačítko myši a výběrem Bookmark Properties.

Záložku smažete: kliknutím na požadovanou záložku stisknutím Delete na klávesnici.

Práci se záložkami ukončíte uzavřením okna (Alt+F4).

nejasnosti@ff.cuni.cz

SLOVNÍČEK:

bookmark
záložka

rolovací menu
menu, které se vysune po kliknutí na položku na liště, nebo v horním menu prohlížeče (a koneckonců každého programu ve Windows)

Příští lekce: Záložky pro pokročilé


Daidalos - hlavní stránka | daidalos@ff.cuni.cz